کد خبر :140045121-لوح سپاس آشتی به سرکار خانم  دکتر سپیده چکاوه ـ استاد ایرانی دانشگاه اکسفورد انگلیس تقدیم خواهد شد. 

پس از جناب آقای بانکی مون لوح سپاس آشتی به این بانوی دانشمند ایرانی تقدیم میشود که در راستای ارتباط انسانها کاری بس شایسته انجام داده است.

پیکسل چت: به زبان خود با دیگران گفتگو کنید

سپیده چکاوه (یا به شکل صحیح تر: Sepi Chakaveh) استاد علوم داده در دانشگاه آکسفورد است که استارتاپ Pixsellar.com را با هدف اعمال هوش مصنوعی (AI) بر تحلیل ویدئو و پخش ویدئوی همزمان ساخته است. تشخیص همزمان احساسات چهره ها در ویدئوی زنده، قرارگیری هوشمند تبلیغات در ویدئو (مانند تبلیغات دور زمین فوتبال در پخش زنده) و ترجمه همزمان گفتار در گفتگو، بخش های مختلف این استارتاپ هستند. در واقع همه این تکنولوژی ها از قبل وجود داشته اند اما کار این استارتاپ ترکیب این فناوری ها با پخش زنده ویدئویی و ایجاد یک پلن بیزینسی است.

سپیده چکاوهلوگوی استارتاپ پیکسلار

سیستم پیکسل چت اکنون به صورت آزمایشی قابل دسترسی است و در آن می توان به صورت صوتی یا متنی به زبان خود با دیگران چت کرد و هرکس به زبان خودش پیام را دریافت کند. در دموهای منتشرشده می توان فهمید که تشخیص و ترجمه این سیستم نسبتا خوب است اما همچنان ضعف دارد. البته در نسخه فعلی توصیه شده که از بخش چت متنی استفاده شود چون چت صوتی مشکلاتی دارد. یک نفر به زبان خودش می‌نویسد یا می گوید و نفر مقابل به زبان خودش پیام را به صورت متنی و یا صوتی دریافت می کند. دریافت پیام صوتی برای بعضی زبان ها از جمله زبان فارسی غیرفعال است.

جایزه ای که خانم چکاوه دریافت کرده، جایزه ی FDM Everywoman in Technology است که با همکاری موسسه Tech She Can سالانه به زنانی از انگلستان داده می شود که در حوزه فناوری کار خلاقانه ای کرده اند. در خبرهای سایت های ایرانی این جایزه به اشتباه «جایزه فناوری انگلستان» نامیده شده است.

برندگان جایزه تکنولوژی زنان انگلستان 2020

نوآوری استاد ایرانی دانشگاه آکسفورد

جایزه فناوری سال انگلستان به سپیده چکاوه استاد ایرانی دانشگاه اکسفورد تعلق گرفت.

 به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جایزه سال فناوری در بخش زنان در انگلستان به دکتر سپیده چکاوه استاد ایرانی دانشگاه اکسفورد برای نوآوری در حوزه فناوری ارتباطات اعطا شد.

دکتر سپیده چکاوه گفت: وجود زبان مشترک برای ارتباطات اجتماعی افراد به ویژه در جهان کنونی که با ابزار‌های ارتباطاتی بیش از هر زمان دیگر امکان برقراری ارتباط مردم در کشور‌های مختلف با یکدیگر فراهم است ضروری است. 

وی درباره قابلیت‌های نواوری خود گفت: پیکسل چت (Pixsel chat) هم اکنون بیش از صد زبان را پشتیبانی می‌کند و با استفاده از ان افراد می‌توانند به هر یک از این زبان‌ها با یکدیگر مکالمه کنند و مکالمه دیگران را نیز به زبان مورد نظر خود بشنوند.

استاد چکاوه با بیان اینکه این سیستم برای نسل پنجم فناوری ارتباطات موسوم به فایوجی (۵ G) طراحی شده بود افزود: با همه گیری ویروس کرونا به طور بی سابقه‌ای استفاده از نرم افزار‌های زوم و اسکایپ افزایش یافته است، اما این فناوری‌ها در مقایسه با پیکسل چت ضعیف است، زیرا در این شبکه‌ها کنفرانس‌ها با زبان مشترک قابل استفاده است، اما استفاده از پیکسل چت این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که به زبان خود صحبت کند و دیگران آن را به زبان خود بشنوند و متقابلا مکالمات انان به زبان‌های مختلف هم برای شما به زبان مورد نظرتان ترجمه می‌شود.

خانم چکاوه درباره ضریب خطای ترجمه این نرم افزار ابداعی گفت: با توجه به این که با بهره گیری از هوش مصنوعی این نزم افزار تهیه شده است که قابلیت خود یاد گیری دارند، در زبان‌هایی که زیاد استفاده می‌شود همچون انگلیسی، چینی و روسی و ... ضریب درستی ترجمه بالا و حدود ۹۸ درصد است.