کد خبر:98122567- مصاحبه  با آقای حجت الاسلام شيخ علي واشقاني فراهاني موسس و امام جماعت مسجد امام رضا (ع) تهران بلوار دهکده المپیک چهار راه زیبا دشت
نویسنده و محقق به بهانه کتاب جدیدشان مسجد سفارت خانه اسلام

يكي از موهبت‌هاي الهي اين است كه كسي توفيق پيدا كند كه در مسجد و رونق بخشيدن به فعاليت‌هاي آن و روشن نگاه داشتن چراغ آن همت بلند دارد. از پيامبر مكرم اسلام(ص) روايت داريم كه مسجد خانه هر پرهيزگارى است. اهميت اين موضوع ما را بر آن داشت كه با امام جماعت يكي از مساجد فعال تهران به گفت‌وگو بنشينيم.
حجت الاسلام شيخ علي واشقاني فراهاني امام جماعت و موسس مسجد حضرت امام رضا(ع) چند سالي است كه عهده‌دار امور اين مسجد در غرب تهران در دهكده المپيك شده است.
حجت الاسلام واشقاني فراهاني در خصوص انگيزه‌ خود جهت اقدام به احداث بناي مسجد حضرت امام رضا(ع) مي‌گويد: بديهي است كه اعتبار و اعتماد هر فرد يا مسئولي در نزد مردم به عمل است. در متن دين اسلام هم داريم كه مردم را به وسيله عمل، به كار خير دعوت كنيد؛ لذا بر همين مبنا همت خويش را جزم نموديم تا بتوانيم در اين بخش از شهر تهران و در قالب تاسيس و بناي مسجدي در خور نمازگزاران گرامي منطقه، فعاليتي ديني را به انجام برسانيم.
امام جماعت مسجد حضرت امام رضا(ع) در خصوص نحوه مديريت امور مسجد نيز تصريح مي‌كند: امور مسجد را توكيل به خداوند و با استعانت از ائمه اطهار(ع) به ويژه با توسل به امام رضا(ع) كه اين پروژه مقدس به نام مبارك امام رضا(ع) نام گذاري شده است مديريت مي‌شود و همچنين از ظرفيت استعداد و مشاوره يا پيشنهاد موسسين مسجد صورت مي‌گيرد و تصميم و تفكر مطلوب نيز با كار و تلاش پيگيري مي‌شود و آنچه كه نيازهاي مسجد را بهبود مي‌بخشد ايفا مي‌گردد.
اين مسجد كه تنها حدود 2 سال از آغاز به تاسيس آن مي‌گذرد همينك داراي فعاليت‌هاي فرهنگي و اجرايي نيز مي باشد. حجت الاسلام واشقاني فراهاني در اين خصوص مي گويد: در مجموع مسجد با امور فرهنگي معناي خود را پيدا مي‌كند و فرهنگ اسلام هم در مسجد به جايگاه شايسته به شكوفايي مي‌رسد، كه حاصل زنجيره‌ مسجد آرمان اسلام است كه جامعه نيز از اين زنجيره معرفت و آموزه‌هاي دين مبين اسلام بهره مي‌جويند و امنيت فرهنگي در محل تحقق خواهد يافت. وي مي‌افزايد: از زمان عمليات اجرايي ساخت بناي مسجد، فعاليت فرهنگي در قالب مصاحبه و مقالات در مطبوعات محلي و استاني شروع شد.
امام جماعت مسجد امام رضا(ع) در خصوص محل تامين اعتبار ساخت اين مسجد نيز مي‌گويد: هر رستگاري لازمه‌اش مديريت با درايت مي‌طلبد و احساس مسئوليت نمودن و وجدان كاري مي‌خواهد. لذا وقتي انسان ماموريتي را پذيرفت شايسته است كه در ساختار حفظ قداست آن كار همت بگمارد. با چنين تمهيداتي هزينه ساخت عمراني مسجد از مردم مومن و نيكوكار معزز و تشويقاتي كه در بين نماز در اين راستا مي‌شد تامين شده‌است.
وي در تبيين اهميت جايگاه مسجد به رهنمودهاي امام راحل و مقام معظم رهبري اشاره نموده و مي گويد:
ديدگاه حضرت امام خميني(ره) پيرامون مسجد حكيمانه بوده است كه فرمودند: حفظ مساجد امروز جزء‌اموري است كه اسلام به آن وابسته است. اي ملت! مسجدها را حفظ كنيد، اي روشنفكران مسجدها را حفظ كنيد. سعي كنيد كه مساجد ما به حال مساجد صدر اسلام برگردد. مقام رهبري نيز ابراز داشته‌اند: ملت ايران بايد مساجد را مغتنم بشمارد و پايگاه معرفت و روشن بيني و روشنگري و استقامت ملي به حساب آورند. اگر كسي خيال كند كه در مسجد، فقط چند ركعت نماز مي‌خوانند و بيرون مي‌آيند و اين چه تاثيري دارد، خطاست.


امام جماعت مسجد امام رضا(ع) بهترين سرمايه مسجد را نمازگزاران برمي‌شمرد كه با وجود آنها مسجد تعمير و آباد مي‌شود. وي همچنين حضور و فعاليت امام جماعت فعال و دلسوز و با اخلاص را ضرورت هر مسجد عنوان نموده و عمل‌گرا بودن، بهره‌مندي از مفاهيم والاي اسلام، فراجناحي بودن و متخلق بودن به مفاهيم قرآني و عترت را لازمه هر امام جماعت مي داند.
واشقي فرهاني در ادامه مي گويد: مسجد انوار الهي و خانه متقين و مومنين خداجو مي‌باشد و مسجد محل مجلس انبياء بوده است كه مجلس مومنين در مسجد است. وي مي‌افزايد: بر جملگي هويدا است كه فرهنگ ديني داير مدار بر فرهنگ مسجد است جايگاه مسجد از هر چيزي در دنيا برتر است بر همين اساس كساني كه آن را تعمير و آباد مي‌خواهند بايد ايمان به خدا و روز قيامت داشته باشد.
امام جماعت مسجد امام رضا(ع) در خصوص تاريخ ساخت و ساز اين مسجد مي‌گويد: از سال 1383 به طور مستمر پيگير گرفتن زمين مسجد شديم. كه پس از طي كردن مراحل قانوني آبان ماه 1386 سال توسط دكتر قاليباف و با حضور مهندس كريميان و هيات همراه كلنگ زمين مسجد زده شد و اوايل سال 1387 پروانه جواز ساخت از شهرداري منطقه دريافت گرديد و از خردادماه سال 1387 عمليات اجرايي ساخت احداث مسجد حضرت امام رضا(ع) آغاز شد.
همينك نيز با الطاف الهي بيش از 90 درصد از امور ساختماني به پايان رسيده و الباقي نيز اميد داريم با لطف حضرت سبحان و عنايت امام زمان و همت والاي مردم و خيرين به زودي به پايان برسد.