کدخبر:9811943-  معرفی کشور  عمان

کشور پادشاهی عمانعمان،  کشور کوچکی است که در قسمت جنوب شرقی شبه جزیره عرب قرار دارد و پر از  شگفتی های طبیعی و مناظر زیبای معماری است. در همسایگی این کشور امارات  متحده عربی، عربستان و یمن و از شمال به دریای عمان و تنگه هرمز وجود  دارند. اقامت عمان از طریق ثبت شرکت، استخدام و خرید ملک امکان پذیر است.

جمعیت عمان

جمعیت عمان طبق سرشماری سال 2017 حدود 4.6 میلیون نفر و مساحت آن حدود 310 هزار کیلومتر مربع می باشد.

پایتخت عمان

پایتخت عمان، شهر ساحلی  مسقط با جمعیت حدود 1.5 میلیون نفر یکی از مراکز اصلی جذب توریست و سرمایه  گذاری در کنار دیگر شهرهای بزرگ عمان مانند صحار، صلاله و دوقم می باشد.  دمای مسقط در گرم ترین ماه سال ، ژوئن به حدود 40 درجه و در خنک ترین زمان  به حدود 20 درجه سانتیگراد می رسد. عمده نفراتی که اقامت عمان را اخذ می  کنند معمولا در پایتخت این کشور ساکن می شوند.

صنایع عمان

اصلی ترین صنایع عمان،  تولید و پالایش نفت خام، تولید گاز طبیعی و گاز مایع طبیعی ) LNG)، ساخت و  ساز، سیمان، مس، فولاد، مواد شیمیایی، فیبر نوری و صنعت توریسم که سرمایه  گذاری بسیار زیادی در این زمینه در این کشور در حال انجام می باشد. مسقط به  عنوان دومین مرکز توریستی سال 2012 انتخاب گردیده بود. هیچگونه محدودیتی  برای افرادی که اقامت عمان را کسب می کنند برای شروع کسب و کار نیست.

واحد پول

واحد پول این کشور ریال عمان می باشد که با نرخ برابری حدود 2.60 در مقابل دلار و 2.30 در مقابل یورو می باشد.

تقسیمات کشوری در عمان

عمان به 4 استان مسقط(  Muscat)، مسندم ( Musandam)، ظفار (Dhofar) و بریمی (Al Buraymi) و همچنین  به 5 منطقه اصلی داخلیه ( Ad Dakhiliyah)، باطنه( Al Batilnah)، وسطا  (Al  Wusta)، الشرقیه (Al Sharghiyah)، الظاهیره( Az Zahirah) تقسیم می شود.


حقایقی جالب در مورد کشور عمان


 • عمان قدیمی ترین کشور پادشاهی مستقل در دنیای عرب است
 • کشور عمان قدیمی ترین پادشاه در حال خدمت در دنیای عرب را دارد
 • عمان کشور بدون تروریسم است
 • اوریکس عربی حیوان ملی عمان است
 • دانشگاه سلطان قابوس اولین دانشگاه کشور عمان است.
 • کشور عمان بزرگترین سازنده کشتی در جهان است
 • عمان یکی از بهترین پرورش دهندگاه اسب عربی در جهان است
 • عمان دارای چهار سایت آثار تاریخی ثبت شده در یونسکو است
 • نوشیدنی های الکلی برای مسلمانان و اتباع عمان با دریافت مجوز و برای توریست ها آزاد است.
 • عمان جزو معدود کشورهایی  است که درخت کندر به صورت طبیعی در آن رشد می کند و از آن هدایای  گرانقیمتی جهت پادشاهان و سران کشورهای دیگر ساخته می شود.
 • اسانس کندر در هر خانه عمانی پیدا می شود.
 • قهوه عربی نوشیدنی ملی کشور عمان است
 • سواحل عمان یکی از مراکز مهاجرتی لاکپشت های سبز است
 • دربهای خانه های عمان معمولا با صنایع دستی زیبا تزئین می شوند

کشور عمان

ثبت شرکت در عمان

با محدودیت های اقتصادی به وجود آمده در حوزه‎ی تجارت بین الملل، توسعه‏‎ی تجارت ایرانیان در دنیا با چالش مواجه شده است؛ از این رو، امکان آغاز و یا ادامه‏‎ی فعالیت های شرکت های ایرانی در برخی از کشورهای جهان با مشکل مواجه شده است. تمدید نشدن ویزای مالکان این شرکت ها و محدود کردن تبادلات تجاری آنها از جمله مشکلات تجار ایرانی در خارج از مرزهای ایران می باشد.

از آن جایی که تبادلات سیاسی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی ایران و عمان از موقعیت منحصربفردی برخوردار است، زمینه‎های بسیاری برای ایرانیان علاقه‏مند به سرمایه گذاری در کشور عمان فراهم شده است.

ثبت شرکت در عمان با مالکیت ایرانی یکی از این فرصت های طلایی است که منافع زیادی را برای ایرانیان به همراه خواهد داشت.

انواع ثبت شرکت در کشور عمان
ثبت شرکت در عمان به دو صورت قابل اجرا می باشد: 1- طرف ایرانی حقیقی 2- طرف ایرانی حقوقی (برای مثال متقاضی می تواند در صورت داشتن شرکتی در ایران، مدارک شرکت را ترجمه و به عنوان طرف ایرانی حقوقی با طرف عمانی شرکت ثبت کند).
طبق آخرین قوانین عمان، برای ثبت شرکت طرف ایرانی 70% و طرف عمانی 30% از سهام شرکت را دارا می باشند که این درصد تنها به دلیل وجود قوانین عمان برای ثبت شرکت مطرح شده است، اما طرف عمانی طبق قراردادی که با طرف ایرانی منعقد می‎کند هیچ حق دخالتی در مدیریت و سود شرکت نخواهد داشت و طرف عمانی پیرو این قرارداد، تنها به دریافت مبلغی به صورت ماهانه یا سالیانه اکتفا کرده و در مسائل داخلی شرکت دخالتی نمی‎کند.
در صورت ثبت شرکت با روش نخست (حقیقی)، مالک یا مالکان ایرانی با گذراندن مراحل ثبت شرکت که بین 5 تا 6 ماه زمان خواهد برد، می‏‎توانند شرکت خود را به ثبت برسانند. در این روش مالک باید دفتری اجاره نموده و با استخدام کارمندان روند کاری خود را در 6 ماهه اول از تاریخ ثبت شرکت اثبات کند. در این دوره‎ی 6 ماهه، اقامت 6 ماهه به مالکان داده می شود و آنها باید آمادگی کافی را برای بازدید ادارات مربوطه از عملکرد شرکت داشته باشند. در صورت تایید نمایندگان این ادارات بعد از 6 ماه، اقامت 2 ساله به مالکان داده می شود که قابل تمدید است.
در صورت ثبت شرکت با روش دوم (حقوقی)، مالک ایرانی می‎بایست مدارک شرکت غیر عمانی خود را به ادارات مربوط در عمان ارائه داده و شرکت جدید که می تواند با نام دیگری نیز ثبت شود را دایر کند. مزیت این نوع ثبت شرکت، مدت زمان کوتاه انجام مراحل ثبت شرکت (تقریبا 3 تا 4 ماه) و اخذ اقامت 2 ساله بعد از ثبت شرکت می‎باشد. در این نوع ثبت شرکت، مالک تنها نیاز به اجاره ی مکانی برای 2 ماه نخست خواهد داشت و بعد از آن می تواند تنها به داشتن آدرسی پستی بسنده نماید.
نکات مهم:
1- در هر دو نمونه ثبت شرکت، پروانه‎ی شرکت هر پنج سال یکبار تمدید می‎شود و هزینه‎ی سالیانه را در بر نخواهد داشت.
2- تنها هزینه‎ی سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینه‎ی اسپانسر عمانی است.
3- طبیعتا افتتاح حساب در بانک‎ها برای هر دو نوع شرکت امکان پذیر است، ولی قابل ذکر است اگر چه گردش مالی متناسب با زمینه‎ی فعالیت برای هر دو نوع شرکت تعریف می‎شود، توصیه می‎شود تجاری که به دنبال تبادلات مالی بالا (به صورت خاص افتتاح LC) با بانک های اروپایی و آمریکایی هستند از روش نخست برای ثبت شرکت استفاده کنند.
4- مالیات سالیانه برای شرکت ها در عمان 12% می باشد.
ثبت شرکت در مناطق آزاد در عمان
ثبت شرکت در مناطق آزاد می تواند مالکیت 100% طرف ایرانی را شامل شود و نیازی به طرف عمانی نمی باشد. نکته ی مهم در مورد ثبت شرکت در مناطق آزاد، ارائه‎ی پروپزالی قوی به هیئت تصمیم گیر آن مناطق می باشد که در صورت تاییدیه‎ی آنها ثبت شرکت انجام می پذیرد.