کدخبر  98111547-هنرستان صنعتی  تهران  قدیمیترین هنرستان ایران

مجله فرهنگی،ادبی و هنری بخارا به سردبیری علی دهباشی، برگزار نمود :

شب هنرستان صنعتی تهران

سه شنبه 15 بهمن ساعت 17

خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر، مقابل موزه فناوری، هنرستان ماندگار صنعتی تهران، سالن اجتماعات

سخنرانی جناب احمد محیط طباطبایی:

شب نشست نشست فر هنگی در اولین هنرستان صنعتی تهران با سخنرانی عبدالرضا فولادوند (مدیر کل آموزش و پرورش تهران) حمید شاه منصوری ،احمد محیط طباطبایی،حبیب الله افشار، علی اصغر هدایی و علی ده باشی  به همراه نمایش فیلمی مستند (خانه اشترونک) سه شنبه 15 بهمن 98 در هنرستان ماندگار صنعتی تهران

سخنرانی جناب استاد علی اصغر هدایی


معرفی هنرستان صنعتی تهران به زبان مدیر هنرستان جناب مهندس مهدی اسماعیلی


یکصدمین مهر در قدیمی ترین مدرسه فعال ایران

سال 1285،طهران ،میدان توپخانه ، پشت میدان مشق ،مدرسه دولتی ایران و آلمان

سال 1385 ، تهران ، خیابان امام خمینی ، خیابان 30 تیر ،مقابل کتابخانه ملی ایران هنرستان صنعتی تهران (شهید بهشتی )

این هنرستان تنها مر کز آموزشی فعال باقدمت قریب به یکصد سال آموزش و پرورش در تمام ایران است که امسال نیز پذیرای هنر جویان جدید خواهد بود.

هنرستان صنعتی تهران که اکنون به نام دانشمند شهید آیت الله بهشتی مزین است در سال 1285 هجری شمسی تحت عنوان دبیرستان ایران و آلمان توسط مو سسه همکاریهای فرهنگی ایران و آلمان که امروزه آنرا به نام موسسه گوته می شناسیم تاًسیس گردید.

این مرکز فعال با قدمت یک قرن در کل کشور است که امروز است که به امر آموزش و پرورش جوانان به ویژه آموزشهای فنی و حرفهای می پردازیم و در امروز نیز با کوله باری از یک قرن تجربه و دانش از پیشگامان آموزش و پرورش هنرجویان فنی در رشته های گوناگون از قبیل الکترنیک ،الکتروتکنیک ،اتو مکانیک ،ساخت و تولید ، صنایع چوب

و نقشه کشی عمومی است .

آمار موفقیت فارغ التحصیلان این هنرستان در مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای گواه این ادعا ست .

بخش الف :تاریخچه و سیر تحولات

سال (1285 ه. ش – 1907 م )اولین دبیرستان آلمانی در زمینی به مساحت 15500 متر مربع در شمال غربی میدان مشق ، حوالی میدان توپخانه با هدف راهیابی دانش آموزان با استعداد ایرانی به آموزشگاههای فنی و حرفه ای و عالی کشور آلمان و به منظور آماده سازی وجذب ایشان به بخش صنعت که سالیانه 250 نفر دانش آموز را می

پذیرفت تا سیس وآغاز به کار نمود سال (1295 ه ش – 1917 م) شعله های جنگ جهانی مو جب تعطیلی دبیرستان شد . سال (1300 ه ش -1922 م) همکاری مقامات مسئول دولت های ایران و آلمان منجرب با ز گشایی مجدد دبیرستان و تدوین برنامه های جدید و نوین گردید .

سال (1303 ه ش – 1925 م) افتتاح مدرسه صنعتی دولتی در ساختمان قدیم مدرسه ایران و آلمان در اول بهمن 1303 ه ش به وسیله شادروان نظام الدین حکمت ، مشاورالدوله و کفیل وزارت معارف واوقاف در کابینه رضا خان سردار سپه با بر نامه ریزی نوین و منطبق بر نیازهای زمان بر پایه دو بخش شامل :

یک دوره شش ساله آموزش حرفه ای و بخش دوم در حدود برنامه یک دبیرستان آلمانی که منجر به اخذ مدرک دیپلم متوسطه می شد . که البته گروه دوم هفته ای 6 ساعت نیز تحت تعلیم آموزشهای حرفه ای قرار می گرفتند تا آماده تحصیلات تکمیلی در دانشکده های فنی کشور آلمان شوند سال ( 1305 ه ش – 1927 م)در اردیبهشت این سال وسایل

فنی و آزمایشگاهی و ماشین آلات کار گاهی که لایحه قانونی ورود و معافیت آنها از تا دیه حقوق گمرکی در تاریخ 7/11/1303 از تصویب مجلسه شورای ملی گذشته بود از آلمان وارد و نصب شد .

برنامه دروس عمومی منطبق با برنامه های مصوب وزارت معارف برای دیگدبیرستانهای و برنامه دروس فنی و کارگاهی توسط دکتر اشتر  ونگ با همکاری آقا یان میر و هیس و با اقتباس از برنامه مدارس فنی آلمان تنظیم گردید.

ریاست مدرسه و تدریس درس  شیمی  و سرپرستی آزمایشگاه شیمی در تمام مقاطع تحصیلی با دکتر اشتر ونگ  بوده و معاونت مدرسه در سالهای اولیه با شادروان عبدالحسین میکده و نظامت و مترجمی کارشناسان آلمانی را نیز شادروان علی اصغر خان صبا عهد دار بوده اند.

بخشی از دروس فیزیک و مکانیک را دکتر تقی آرانی و بخش دیگری به اضافه ماشین سازی و اجزای ماشین را دکتر فرید ریششترن تدریس می کرد . آقایان(ژرژ اوهن)،

(تئودرو هنل )و (اولترمتیما )آموزش کارگاهی رشته های مکانیک ،ماشین سازی و آهنگری و تدریس دروس فنی ، حساب فنی ورسم فنی این رشته ها را به عهده داشته اند .

آقایان ( رابه ) و (ویلهم مایر ) نیز عهده دار همین مسئولیت ها در رشته نجاری و درودگری بوده اند . تدریس ریاضیات به عهد ه آقای (مایر ریشاد ) و سر پرستی امور ورزشی و تربیت بدنی را و رزشکار سرشناس و معروف میرزا مهدی خان ورزنده عهده دار بوده اند .

همچنین تدریس ادبیات فارسی را سه نفر از مشاهیر و مفاخر ادبی ایران شاد روان نظام وفا ، نیما یوشیج و بزرگ علوی بر عهده داشته اند .

منبع : مهرنامه شماره 0001 بهار 85